“Suure osa vaimse tervise probleemidest saab ära hoida just kogukonna tasandil pakutava toetuse ja abiga.“
Merike Sisask
– Tallinna Ülikooli sotsiaaltervishoiu professor
Vaimse tervise projekt

Depressioonivaba Tallinn

Projekti eesmärk on ennetada suitsiidikäitumist läbi depressiooni parema äratundmise ja optimaalsema ravi. Depressioonivaba Tallinn on osa suurest üleeuroopalisest teadusprojektist MENTBEST, mida juhib Eestis Eesti-Rootsi Vaimse Tervise ja Suitsidoloogia Instituut (ERSI ja www.ersi.ee ).

Teadusprojekti ennetustegevus toimub neljal tasandil:

• Tervishoiutöötajad
• Kogukonna väravahoidjad
• Avalikkus
• Riskirühmad

Mis projektis toimub?

Depressioonivaba Tallinn raames toimub palju erinevaid depressiooni ennetavaid tegevusi. Ennetustöö baseerub neljatasandilisel kogukonnapõhisel sekkumisprogrammil European Alliance Against Depression (EAAD), mida on edukalt rakendatud juba 17 riigis ja mis on Maailma Terviseorganisatsiooni poolt tunnustatud parim praktika.

Iga tasandiga tegeletakse eraldi ja suunatakse neile erinevaid koolitusi, töötubasid ja loenguid.

Korraga nelja erineva sihtrühma rakendamine ennetustegevusse loob vajaliku sünergia, mida tasandite eraldi rakendamine ei suudaks saavutada.

Mida teadlased uurivad?

Depressioonivaba Tallinn on teadus-arendusprojekt, mille käigus hinnatakse ennetustegevuste tulemuslikkust, võrreldes olukorda enne ja pärast tegevusi nii sekkumis- kui kontrollpiirkonnas. Sekkumispiirkonnaks on valitud Haabersti ja Mustamäe, kontrollpiirkonnaks Lasnamäe. Lähiaastatel viiakse sekkumispiirkonnas ellu mitmeid kogukonnatasandi tegevusi ning mõõdetakse nende mõju – näiteks kas abiotsimine suurenes ja suitsiidikäitumine vähenes. Sama uuring toimub veel neljas Euroopa riigis: Albaanias, Kreekas, Iirimaal ja Hispaanias.